Swiffer WetJet Hardwood Floor Spray Mop Starter Kit
Does anyone else hate mop and buckets? They’re awful, you literally just push around dirty water thinking you’re cleaning but when you wipe the floor with a wet paper towel it’s brown! Ew! Everyone who knows me knows I have a dog, a big dog, who I love very much but he’s very dirty! I walk him five times a day so he’s paws make my floors so dirty. My Mum picked this up for me at Walmart for $29.97, when I used it for the first time I mopped maybe the week before thinking my floor was semi-clean. Oh boy, was I wrong! The pad was brown, like the empty pad, not just at the edges. I couldn’t believe how dirty my floors were, even after using it once we noticed our feet and socks were cleaner because it was actually cleaning my floor. Stop using a mop and bucket (unless you spilled alot of water and you’re going to use the Swiffer after to clean the floor), go get yourself one of these and your life will be easier. Now keep in mind, I do only live in a one bedroom apartment, if you live in a 3 bedroom house this may not be the option for you!
Natural Dog Company Paw Soother
My poor dog started to get painful sores in between his toes, we took him to the vet to see what it was. They thought it was a chicken allergy so we switched his food and took antibiotics. The antibiotics were not a guarantee it would clear it up and there was a side effect that made him pee A LOT. Only one mishap inside and the sores cleared up until they came back. They vet gave us medicated wipes that should have helped but his paws just seem to be getting worse. I saw Natural Dog Company on instagram which posted about a dog that looked like was going through the same thing. I instantly bought it and tried it right away. This has been the best product ever as my dogs paws are much better! I use it once a night and it’s been working great. You can get this and other products like it from different stores if you go on their website or you can order online. They have different sizes 1 oz tin for $19, 2 oz tin for $24, 2oz stick for $24, 4oz tin for $36. Check them out!
Thanks for reading,
Maeg.